Ingatlan adásvételi kisokos II. rész

Szerződéselőkészítési gyorstalpaló – avagy miket nem kérdez ez az ügyvéd?

Szerző: Dr. Bucsai Beatrix

Cikksorozatunk előző részének középpontjában a megállapodást megelőző kérdéseket vettük górcső alá, emlékezetfrissítés gyanánt cikkünk olvasható ITT. A sorozat második részében a szerződés előkészítése során felmerülő kérdéseket és azok jelentőségét boncolgatjuk.

Ingatlanban maradó ingóságok

A szerződésben érdemes felsorolni, hogy melyek azok az ingóságok, amelyek az ingatlannal együtt gazdát cserélnek. A teljesség igénye nélkül ilyen a légkondi, beépített konyhabútor és gépek, udvari gyerekjátékok (pl. hinta) tulajdonképpen bármi, ami mozdítható. Ha ezek tételesen fel vannak sorolva a szerződésben, később nem érhet az a kellemetlenség, hogy a szóbeli megállapodás szerint maradó ingóságok mégis elszállításra kerülnek. Fontos ugyanakkor, hogy ha a vételár hitel, támogatás segítségével kerül megfizetésre, akkor a bank kérheti, hogy az ingóságok és az ingatlan vételára kerüljön megbontásra.

Van-e garázs, melléképület?

Itt is érvényesül a fenti logika, a bank kérheti, hogy ezeknek külön kerüljön feltüntetésre a vételára.

Finanszírozó bank

A szerződéseben fel kell tüntetnünk, hogy melyik bank nyújtja a hitelt és támogatást. A cikksorozat első részében már kitértünk rá, de itt is szükségét érzem hangsúlyozni, hogy hatalmas segítség és részünkre is egy biztonsági háló, ha a szerződéskötés előtt már van egy banki kapcsolattartó, akivel előzetesen át tudjuk nézetni a szerződést. A banki ügyintéző ebben az esetben fel tudja hívni a figyelmünket bármilyen olyan szerződéses kitételre, ami nem felel meg a folyósítási feltételnek vagy a későbbiekben galibát okozhat, ezzel megspórolva nekünk egy szerződésmódosítást.

Az utóbbi esetben visszatérő eset, hogy a felek úgy kérik a szerződés előkészítését, hogy a vevők még nem is tájékozódtak róla, hogy melyik banktól veszik fel a hitelt. Mi is tudjuk, hogy jelenleg pörög az ingatlanpiac, gyorsan kell dönteni, hogy szeretnénk-e megvenni az adott ingatlant, de ennek tudatában is felelőtlenségnek tartjuk úgy kezet rázni a vásárlásra, hogy teljesen a sötétben tapogatózunk a hitel terén.

A sürgetett szerződéskötés, az utolsó pillanatban kiválasztott bank persze nem teszi lehetetlenné a munkánkat, de mégis azt tanácsoljuk, hogy már az ingatlanhirdetések bújása előtt legyen egy hozzávetőleges képünk arról, hogy melyik bank és melyik konstrukció lehet szimpatikus számunkra.

Tehermentesítés

Terhelt ingatlan esetén tudnunk kell, hogy hogyan és milyen határidő mellett történik a tehermentesítés. Az eladó tájékoztatása azért is különösen fontos, mert csak ő fog tudni utánajárni és megmondani a teher pontos összegét. Ennek tudatában tudjuk csak mindkét fél érdekeit megfelelően képviselni és tudunk tanácsot adni például a vételár fizetési ütemezése kapcsán.